سوالات متداول

انواع محصولات نانو کهربا به چه شکل است؟

نانو کهربا به دو صورت محلول ضد رسوب ( ویژه سیستم خنک کننده اتومبیل های سبک و سنگین و کشتی ) و پودر ضد رسوب ( ویژه تأسیسات، چیلر، بویلر برج های خنک کننده و نیروگاه ها )

نانو کهربا چیست و چه کار می کند؟

نانو کهربا به عنوان قویترین ضدرسوب و ضدخوردگی دنیا حاصل ۲۲ سال تلاش، آزمایش و تحقیق دانشمندان متعهد کشورمان است که در سال ۱۳۷۷ تولید و در سال ۱۳۸۸ با گذشت ۱۱ سال از انجام تست های گوناگون توانست ثبت اختراع شود و با عملکردی بی نظیر و منحصر بفرد از ایجاد رسوب و زنگار در سیستم گردشی آب جلوگیری کند.

ویژگیهای منحصربفرد نانو کهربا چیست؟

الف. ایجاد یک لایه محافظ دائمی در سیستم گردشی آب در رادیاتور، سرسیلندر، واترپمپ و واشر سرسیلندر و هم چنین کلیه مدارات عبور آب در اتومبیل و تأسیسات مانند چیلر، بویلر، برج های خنک کننده و نیروگاه

ب. از بین برنده دائمی تمام رسوبات و زنگار درون آب

ج. پیشگیری از اسیدی شدن آب و ضدیخ ( عدم نیاز تخلیه ضدیخ تا ۵ سال )

د. ضدجوش کردن آب درون سیستم خنک کننده به علت بازکردن تمام منافذ و حرکت آسان جریان آب

ه. خنثی نگه داشتن محیط آب و ذخیره قلیایی بسیار بالا

و. قدرت ضدخوردگی فوق العاده و ۷ برابر قویتر از استاندارد جهانی

توانایی ضدرسوب کردن و پیشگیری از خوردگی چه نوع فلزاتی را دارد؟

کلیه فلزاتی که درون سیستم خنک کننده اتومبیل و تأسیسات به کار رفته همچون: ( مس، آلومینیوم، چدن، برنج، لحیم، کربن استیل و فولاد ) و همچنین نمک موجود در آب

ارزش محلول و پودر آن چقدر است؟

ارزش این محلول در مقایسه با محصول مشابه خارجی و با توجه به ۱۰ تا ۲۰ ساله بودن ماندگاری و اثر محلول نانو کهربا ارزش حدودی آن نزدیک به ۵ میلیون تومان می باشد.

ارزش پودر نانو کهربا با توجه به نمونه مشابه خارجی که قدرتی معادل یک بیستم آن را دارد در حدود یک و نیم میلیون تومان است.

ضمناً با توجه به صادراتی بودن این محصول قیمت آن برای عرضه به شرکت های خودروساز دنیا در اروپا ۶۰۰ دلار و در آسیا ۵۰۰ دلار قیمت گذاری شده است.

آیا این محصول نمونه مشابه خارجی هم دارد؟ قیمت آنها چقدر است؟

نمونه مشابه خارجی این محلول با قدرت اثر و ماندگاری ۱ تا ۲ ساله در کشور ترکیه ۲۸۰ هزار تومان می باشد.

و نمونه مشابه خارجی پودر ضدرسوب ویژه تأسیسات با قدر و اثر یک بیستم نانو کهربا ۷۵ هزار تومان می باشد.

تفاوت پودر و محلول نانو کهربا چقدر است؟

محلول نانو کهربا جهت ایمن سازی و ضدرسوب کردن سیستم خنک کننده اتومبیل کاربرد دارد و پودر نانو کهربا صرفاً جهت ایمن سازی و ضدرسوب کردن تأسیسات مانند برج های خنک کننده، چیلر، بویلر و نیروگاه ها استفاده می شود.

طریقه مصرف محلول برای انواع اتومبیل سبک چگونه است؟

مهمترین نکته که باید به آن توجه داشت این است که قبل از مصرف محلول نانو کهربا از سالم بودن بست شلنگ ها، لوله ها، و رادیاتور اتومبیل مطمئن شوید.

محلول ایمن ساز و ضدرسوب نانو کهربا در سیستم خنک کننده اتومبیل به میزان یک لیتر در ۳۰ لیتر آب می باشد که برای راحتی و سهولت استفاده هموطنان عزیز از ابتدا با ضدیخ و آب مقطر خالص ترکیب شده و در ظرفهای پرس شده با ظرفیت ۲/۵ لیتر ( گالن نقره ای رنگ) به هم میهنان گرامی عرضه می شود و فقط کافی است کلیه آب درون رادیاتور و موتور اتومبیل را تخلیه کرده و محتوای گالن نانو کهربا را به مقدار نیاز درون رادیاتور یا مخزن رادیاتور ریخته و در صورت لزوم هواگیری نمایند. از آنجا که حجم تقریبی آب مورد نیاز رادیاتور و سرسیلندر از ۳/۵ لیتر به بالاست، ضروری است که هموطنان عزیز ۲ گالن برای استفاده نیاز دارند. که می توانند مازاد آن را برای سرریز نگه دارند. و اگر اتومبیل هایی همچون سمند و پژو بیش از ۵ لیتر آب نیاز داشت در همان استفاده اول کمی آب شیرین تصفیه شده به رادیاتور اضافه کنند.

لازم به ذکر است کلیه نکات لازم برای مصرف و قبل از استفاده از نانو کهربا همراه با گالن عرضه می شود.

طریقه مصرف محلول برای اتومبیل سنگین (کامیون، اتوبوس و مینی بوس) چگونه است؟

مهمترین نکته که باید به آن توجه داشت این است که قبل از مصرف محلول نانو کهربا از سالم بودن بست شلنگ ها، لوله ها، و رادیاتور اتومبیل مطمئن شوید.

از آنجا که در اتومبیل های سنگین همچون کامیون، اتوبوس و مینی بوس مقدار آب درون رادیاتور و سرسیلندر بیش از ۲۰ لیتر می باشد، برای سهولت در عرضه، گالن ویژه خودروهای سنگین با رنگ مشکی و مقدار ۲/۵ لیتر محلول خالص نانو کهربا به هموطنان عزیز ارائه خواهد شد.

رانندگان محترم می بایست در ابتدا کل آب درون رادیاتور و سرسیلندر را تخلیه کرده و سپس با روش زیر از محلول نانو کهربا استفاده نمایند.

تمام محلول درون ظرف را با ۴۰ لیتر آب شیرین تصفیه شده یا آب مقطر ترکیب کرده و ۱۵ لیتر ضدیخ نیز به آن اضافه نمایند و از ترکیب به دست آمده به اندازه نیاز درون رادیاتور اتومبیل ریخته و مابقی را در ظرفی نگه دارید تا در زمان نیاز به سرریز از آن استفاده کنید.

طریقه مصرف پودر ضدرسوب در تأسیسات چگونه است؟

از آنجا که پودر ضدرسوب نانو کهربا توانایی دارد حدود ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ لیتر آب (یک تا دو متر مکعب) را ایمن سازی و ضدرسوب نماید( بسته به میزان سختی آب، و املاحی همچون گچ، آهک و نمک و …) در هر کدام از قسمت های تأسیسات به روش خاص خود استفاده می شود که معمولاً پیشنهاد می گردد متخصصین فنی این کار را انجام دهند.

اما روش استفاده این است که در ابتدا به میزان آب موجود در مخزن و تأسیسات، به مقدار نیاز از پودر را با آب حل کرده و سپس به سیستم اضافه کنیم. به طورمثال به ازای ۳۰۰ لیتر آب، پودر مورد نیاز ۳۰۰ گرم می باشد.

در اینجا این نکته ضروری است که آب ایمن سازی شده با پودر نانو کهربا نباید برای مصرف شستشو و استحمام به کار رود. بطور مثال در سیستم بویلر شوفاژخانه واحدهای مسکونی آب دو قسمت دارد، یکی در مخزنی است که تحت فشار است و با حرارت گرم می شود با لوله های مسی اما با سیکلی بسته به مخزنی بزرگتر رفته که در مجاورت آب مصرفی ساختمان که برای شستشو و استحمام بکار می رود، و با حرکت آب داغ درون این لوله های مسی بسته، آن آب مصرفی را گرم می کند و هنگامی که گرمای خودش را به آن داد دوباره به مخزن اولیه برگشته و مجددا گرم می شود و این کار دائماً تکرار می گردد. پودر نانو کهربا برای ضدرسوب کردن این آب که دائما گرم می شود و به سرعت رسوب تشکیل می دهد استفاده می گردد نه برای مخزن بزرگتر و با آب مصرفی ساختمان. و از آنجا که این مخزن تحت فشار است باید با دستگاه پودر را که قبلاً در آب حل شده به آن اضافه کرد( البته پس از خارج کردن مقداری از آب درون مخزن تحت فشار)

اما در برج های خنک کننده با توجه به اینکه آب تحت فشار نیست مقدار نیاز از پودر را که با آب رقیق شده به مخزن آب گردشی آن اضافه می کنیم.

قدرت ضدرسوب و ضدخوردگی کردن محلول چقدر است؟

از آنجا که محلول و پودر ایمن سازی و ضدرسوب نانو کهربا یک لایه محافظ درون سیستم گردشی آب تشکیل می دهند و محیط آب را نیز در حالت خنثی حفظ می کنند، توانایی دارند تا قسمتی را که قبلا به خاطر وجود رسوبات نازک شده و به ضخامت یک برگه کاغذ رسیده اما هنوز سوراخ نشده است را تا حداقل ۱۰ سال به همین شکل حفظ کنند.

و بطور مثال مطابق با تأییدیه ساپکو این محلول توانسته سرعت خوردگی آلومینیوم موجود در سرسیلندر و رادیاتور را تا ۲۵ برابر کاهش داده و در بعضی موارد حتی به صفر برساند.

آیا از محلول ضدرسوب می توان در تأسیسات هم استفاده کرد؟

با توجه به میزان فلزاتی که در تأسیسات به کار رفته و توان نانو کهربا در ایمن سازی بسیار بالای ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ لیتری آب با مقدار یک کیلو پودر، صرفاً پیشنهاد می گردد فقط از پودر جهت ایمن سازی تأسیسات استفاده گردد.

با توجه به اینکه در تأسیسات و مخصوصاً برج های خنک کننده تبخیر آب وجود دارد، باید چکار کرد؟

با عنایت به اینکه پودر حل شده موجود در برج های خنک کننده هنگام تبخیر آب در سیستم باقی می ماند و آب موجود غلیظ شده و با ورود آب جدید به سیستم گردشی آب، مقدار چگالی آب دوباره به مقدار اولیه باز می گردد اما نکته مهم گه باید مورد توجه قرار گیرد این است که مقدار آب اضافه شده جدید میزان قابل توجهی یون و املاح جدید به آب اضافه می کند که از قدرت اولیه محصول می کاهد، لذا باید پس از گذشت زمانی در حدود ۲ تا ۳ ماه مقدار مورد نیاز پودر رقیق شده با آب را به سیستم اضافه کرد.

میزان شارژ پودر ضدرسوب در تأسیسات و برج های خنک کننده چقدر است؟

برای حفظ قدرت ضدرسوبی آب موجود می بایست به ازای گذشت هر ۳ ماه یک بار مقدار %۲۰ از مقدار اولیه به سیستم اضافه کرد. البته این زمان و مقدار شارژ به میزان سرعت تبخیر آب دارد.

آیا اگر مدتی از تأسیسات استفاده نشود، این ماده ته نشین خواهد شد؟

خیر، پودر ضدرسوب حل شده در آب در کل سیستم به صورت امولسیون باقی می ماند، و با گردش مجدد آب دوباره در کل سیستم پخش خواهد شد.

آیا محلول نانو کهربا ضدیخ نیز هست؟

خیر، ضدیخ بر پایه اتیلن گلیکول که نوعی الکل است تهیه می شود که کمی افزودنی به آن اضافه می گردد اما محلول ایمن ساز و ضدرسوب نانو کهربا از ترکیب بیش از ۵۰ ماده ترکیبی مختلف تولید می شود اما از آنجا که از اسیدی شدن ضدیخ جلوگیری می کند به نوعی مکمل ضدیخ نیز محسوب می شود.

آیا ضدیخ هم خاصیت ضدرسوبی ندارد؟

با توجه به الکلی بودن توانایی ضد رسوبی هم دارد اما به هیچ عنوان توانایی ضدخوردگی ندارد.

چرا ضدیخ به تنهایی برای موتور و سیستم خنک کننده اتومبیل ضرر دارد؟

از آنجا که ضدیخ از جنس الکل است و پس از گذشت ۲۰ روز ( با توجه به گرم شدن و جداشدن یک مولکول از فرمول دی اتیلن الکل ) حالت اسیدی پیدا می کند و مانند آب لیمو یک اسید خفیف است زمانی متوجه آسیب وارد شده به سیستم خنک کننده خودرو می شویم که رادیاتور یا واترپمپ سوراخ شده و چکه کند و یا واشر سرسیلندر سوراخ شده و ماشین آب و روغن قاطی کند و هم چنین لوله ها و شیلنگ ها نیز بخاطر اسیدی شدن آب خشک شده و ترک می خورد و نشت می کند.

با محلول نانو کهربا تا چه مدت به ضدیخ جدید نیاز نداریم؟

با توجه به اینکه اکثر رانندگان با تجربه ضدیخ خود را پس از گذشت ۶ ماه تخلیه می کنند ( ضدیخ پس از اسیدی شدن خاصیت ضدیخی خود را نیز از دست می دهد ) اما یکی از توانایی های منحصربفرد نانو کهربا محافظت از ضدیخ در برابر اسید شدن و حفظ خاصیت ضدیخی آن تا ۵ سال است و نیازی به تخلیه و تعویض ضدیخ نیست.

در مناطق سردتر و زیر ۱۰- درجه زیر صفر چه مقدار ضدیخ اضافه کنیم؟

در مناطق سردتر و زیر ۱۰- درجه زیر صفر باید به میزان یک لیتر از آب درون رادیاتور را تخلیه کرده و درون ظرفی نگه دارید ( مفید برای سرریز) و به جای آن یک لیتر ضدیخ به رادیاتور اضافه کنید.

این محصول در چه ارگانهایی تست شده و تأییدیه دریافت کرده است؟

علاوه بر تأییدیه هایی از وزارت نیرو ( دانشکده شهیدعباسپور)، پارس خودرو، پژوهشگاه صنعت نفت، ساپکو ( واحد تحقیق و توسعه ایران خودرو)، شرکت جوان سیر ایثار، قرارگاه خاتم الانبیاء(ص)، سایپا یدک، اتوبوسرانی تهران، تاکسیرانی پاکدشت و غیره، این محصول از حدود ۴ سال گذشته از طریق یکی از افراد ساکن در کشور آلمان به کمپانی مرسدس بنز عرضه شد و این شرکت پس از آزمایشهای مربوطه و تأیید قدرت ۷ برابری نسبت به استاندارد جهانی از این محصول استفاده می کنند.

تفاوت نانو کهربا با نمونه مشابه خارجی در چیست؟

از لحاظ قدرت عمل هر لیتر محلول نانو کهربا ( ویژه خودرو ) توانایی ضدرسوب کردن ۷ خودرو به مدت حداقل ۱۰ سال را دارد اما نمونه مشابه خارجی به ازای هر لیتر توانایی ضدرسوب کردن یک خودرو به مدت یک و نیم سال را داراست.

هر کیلو پودر نانو کهربا ( ویژه تأسیسات ) نیز توانایی دارد بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ لیتر آب را ضدرسوب کند ( بسته به میزان سختی و املاحی چون گچ، آهک و نمک موجود در آب )

اما نمونه پودر مشابه خارجی به ازای هر کیلو توانایی ضدرسوب کردن صد لیتر آب را داراست.

محلول نانو کهربا چگونه موجب ضدجوش شدن رادیاتور اتومبیل می شود؟

از آنجا که رسوب و زنگار ناشی از ذرات معلق فلز درون آب تشکیل شده و منافذ رادیاتور را می پوشاند، موجب جوش آمدن آب می شود. محلول نانو کهربا با حل کردن این رسوبات و زنگار درون خود سبب باز شدن منافذ شده و به راحتی جوش آمدن آب را حل کرده و خودروی شما دیگر جوش نخواهد آورد.

آیا نانو کهربا از کم کردن آب رادیاتور هم جلوگیری می کند؟

به علت باز شدن تمام منافذ رادیاتور، دیگر آب تحت فشار کار نکرده و دمای آن بیش از حد داغ نمی شود و با چرخش راحت درون سیستم خنک کننده خودرو و عدم کمپرس آب، دیگر آب رادیاتور خودروی شما از زیر بست شیلنگ ها خارج نشده و کم نمی شود.

چه مدت طول می کشد تا رسوب و زنگار درون رادیاتور و سرسیلندر اتومبیل و تأسیسات از بین برود؟

این موضوع بستگی به میزان رسوب و زنگار درون سیستم خنک کننده دارد که ممکن است از ۲ روز تا ۳ ماه طول بکشد تا تمام رسوبات و زنگار درون سیستم حل شود و بدون تخلیه آب شما تمیز و بدون رسوب شود و به همین شکل باقی بماند.

آیا این محصول فقط در اتومبیل صفر کیلومتر مفید است یا در سایر خودروها نیز می توان از آن استفاده کرد؟

خیر. محلول نانو کهربا توانایی دارد هر اتومبیلی را ضدرسوب کرده و آب رادیاتور و سرسیلندر ان را ایمن سازی کند، اما اگر در خودروی صفر کیلومتر از آن استفاده شود دوام ماندگاری آن به ۲۰ سال هم خواهد رسید.

آیا فقط می توان از این محلول ( به جای آب و ضدیخ) در رادیاتور اتومبیل استفاده کرد؟

خیر. از آنجا که این محلول بسیار قوی می باشد برای خودروی سواری ۲۰۰ سی سی از آن را آب مقطر و ضدیخ ترکیب می شود و آن را ایمن سازی می کند و هر لیتر از آن برای ایمن سازی ۷ خودرو کفایت می کند.

در خودروی سنگین نیز نهایتاً ۲ لیتر از آن برای ایمن سازی کل سیستم خنک کننده اتومبیل کفایت می کند.

مزایای استفاده از محلول نانو کهربا در رادیاتور اتومبیل چیست؟

– جلوگیری از خوردگی فلزات به کار رفته در موتور

– جلوگیری از زنگ زدگی، ایجاد رسوب و خوردگی در سیستم خنک کننده خودرو و درنتیجه جلوگیری از فرسودگی موتور

– جلوگیری از جوش آوردن و یخ زدن آب در قسمت های خنک کننده و داخل موتور

– جلوگیری از سوختن و استهلاک موتور خودرو

– جوان نگه داشتن موتور خودرو

– حفظ و نگهداری از سیستم ریگلاتور گازسوز LPG و CNG

معایب و مضرات استفاده نکردن از محلول نانو کهربا در رادیاتور اتومبیل چیست؟

– جوش آوردن رادیاتور ( به علت گرفتگی منافذ و روزنه های رادیاتور )

– کمپرس موتور ( به علت تنگ افتادن و کیپ شدن پیستون ناشی از حرارت زیاد آب و رسوبات )

– روغن سوزی ( به علت تحت فشار کار کردن پیستون بعلت تفاوت انبساط آلومینیوم و چدن موجود در سیلندر و سرسیلندر )

– تخریب فیبر و فنر واترپمپ ( به علت زنگ زدگی و خوردگی توسط آب )

– سوختن واشر سرسیلندر ( به علت داغ شدن و سوراخ شدن توسط آب )

– فرسودگی زودرس رینگ های موتور (تیز شدن رینگ ها)

– سوراخ شدن و پوسیدگی پولکی ها ( به علت زنگار موجود در آب )

– سوراخ شدن بوش های سیلندر و … به دلیل عامل کاپیتولاسیون ( به علت ترکیدگی حباب های درون آب هنگام عبور از لوله ها و سرسیلندر )

– تخریب گالوانیکی موتور ( وجود زنگار درون آب )

– بریدن میل لنگ موتور ( به علت تحت فشار کار کردن پیستون بعلت تفاوت انبساط آلومینیوم و چدن موجود در سیلندر و سرسیلندر )

– یاطاقان زدن موتور ( فاصله افتادن یاطاقان به علت تنگ افتادن و کیپ شدن پیستون ناشی از حرارت زیاد آب و رسوبات )

– تخریب موتور به واسطه یون کلر آب

– خرابی سیستم رگلاتور گاز در سیستم های گازسوز ( تخریب به علت وجود زنگار و رسوبات )